Čučche je filozofická myšlenka, že člověk vládne všemu a také o všem rozhoduje, jinými slovy myšlenka, že člověk je vládce světa a svého vlastního osudu. Říká se, že tato myšlenka má svůj původ v hoře Baek-du, jež symbolizuje ducha korejského lidu. Diagram tulu znamená horu Baek-du.
Čučche (překládáno jako „absolutní soběstačnost“) je oficiální státní ekonomická doktrína a ideologie Severní Koreje. Jejím hlavním principem je teze „člověk vše vede a vše rozhoduje“.
Autorem termínu je Kim Ir-sen, poprvé ho použil v projevu 28. prosince 1955 nazvaném „O odstranění dogmatismu a formalismu a zavedení čučche v ideologické práci“. Jedná se o kombinaci myšlenek neokonfucianismu, stalinismu a maoismu, v této podobě má tři hlavní principy: (byly formulovány v Kim Il-sungově projevu dne 14. srpna 1965)
čchaču - nezávislá politika
čcharip - ekonomická soběstačnost
čchawi - sebeobrana ve vojenské politice.
Kim Čong-il v roce 1996 přidal ještě princip songun - upřednostňování armády.
Tato doktrína zároveň značně připomíná názory vyznávané v Japonsku v meziválečném období a až do konce války.
Praktické aplikace čučche spočívá dle oficiálních dokumentů v následujících bodech:
- nezávislost lidu v myšlení i politice, soběstačnost v ekonomice i vojenství
- politika musí plnit přání mas a užívat je plně v budování a revoluci
- metody budování a revoluce musí být adekvátní reálné situaci v zemi
- nejdůležitějším úkolem revoluce a budování je ideologická výchova lidu v komunisty a jejich podněcování k budovatelské aktivitě. Další součástí je naprostá oddanost straně a vůdci.
První aplikací ideologie čučche byla korejská pětiletka 1956 - 1961. Tento plán si sliboval rychlý ekonomický vzestup Severní Koreje (za pomoci posílení těžkého průmyslu) a získání ekonomické nezávislosti na Číně a SSSR. Paradoxně právě aplikace myšlenek čučche způsobila hlubokou ekonomickou krizi a závislost na státech, které jsou ochotny ji podporovat, tzn. že teorie čučche neodpovídá praxi a realitě.
Mimo politickou ekonomii severokorejská vláda propaguje ideologii čučche jako náhradu za tradiční náboženství a někdy je na ni jako na náboženství pohlíženo. Přestože čučche je v zásadní opozici vůči nejsilnějším severokorejským náboženstvím, teoretici čučche se snaží jejich prvky do ideologie nějakým způsobem včlenit.
V Severní Koreji je užívána varianta gregoriánského kalendáře s roky čučche. Tento kalendář začal narozením Kim Ir-sena (15. dubna 1912 podle běžného gregoriánského kalendáře), toto datum je prvním dnem roku 1 (není rok 0). Tento kalendář byl zaveden v roce 1997, dělení na měsíce je převzato z gregoriánského kalendáře. Často je vedle sebe uváděno datum čučche a datum v obvyklém gregoriánském kalendáři. Kalendář čučche je kritizován jako projev kultu osobnosti.